500 workshopov, 190 000 návštevníkov a viac ako 2000 vystavovateľov z 55 krajín Coffee VERONIA a Academy of Coffee reprezentovali Slovensko  na najväčšej  výstave svojho druhu Host Milano 2019

500 workshopov, 190 000 návštevníkov a viac ako 2000 vystavovateľov z 55 krajín Coffee VERONIA a Academy of Coffee reprezentovali Slovensko na najväčšej výstave svojho druhu Host Milano 2019

Výstava Host Milano 2019 dostala názov ,,podujatie bez hraníc“. Tento príznačný názov si vyslúžila najmä vďaka širokému portfóliu obchodných príležitostí z oblasti gastronómie.  Návštevníci vstupom za brány tejto výstavy vstupujú do lepšej budúcnosti svojho životného štýlu. Množstvo skúseností, inšpirácii, dokonalá estetika produktov, súhra a priateľstvo pestovateľov, spracovateľov, baristov i predajcov udáva gastronomickú kultúru sveta.

Všetci nadšenci ,,gastro“ umenia mali možnosť počas piatich dní od 18. do 22. októbra spoznať najnovšie trendy z rôznych gastronomických odvetví za prítomnosti celosvetovo uznávaných odborníkov a najmodernejšieho technologického vybavenia. Okrem prednášok, workshopov či prezentácii jednotlivých technológii prebiehali profesionálne degustácie a súťaže s dych vyrážajúcimi výkonmi najlepších ,,gastro“ umelcov z celého sveta. Počas piatich dní sa vystavovatelia i prednášajúci venovali ,,horúcim témam“ ako digitalizácia, zníženie uhlíkovej stopy a v neposlednom rade povýšenie gastronómie v očiach bežných ľudí. 

Host Milano

Neodmysliteľnou súčasťou najvyšších kulinárskych zážitkov je bezpochyby káva. Kvalita surového zrna, kvalita praženia, technologického vybavenia a samozrejme kvalita samotnej prípravy boli hlavnými témami všetkých vystavovateľov z kávového odvetvia. 

Naše akreditované školiace stredisko Academy of Coffee a pražiareň kávy Coffee VERONIA majú za sebou niekoľko domácich i zahraničných výstav. Našim cieľom je neustále vzdelávanie sa a plnenie snov všetkým ľudom, ktorý túžia po kvalitnej a zdravo pripravenej šálke kávy. Prostredníctvom projektu BEAN´S FRIENDS a skvelých slovenských baristov sa nám podarilo ukázať, že aj malé Slovensko dokáže byť svetové a konkurovať kvalitou svojej práce najväčším značkám kávového priemyslu. 

Bean´s Friends

Výberové kávy farmárov z celého sveta pod značkou BEAN´S FRIENDS zaujali širokú verejnosť nielen svojím vzhľadom, no najmä výraznou, v mnohých prípadoch netradičnou chuťou. Spoza živých kávovníkov na našej výstavnej ploche nevykúkali iba kávy s tvárami farmárov, ale i farmárok. Ženy v kávovej komunite majú oveľa ťažie uplatnenie a táto skutočnosť platí dvojnásobne priamo na plantážach. Vďaka projektu ,, Women in Coffee“ sa aj ich cesta za splneným kávového sna môže stať skutočnosťou. Sme veľmi radi, že sa nám podarilo sprostredkovať kvalitu ich práce najlepším výberom špeciálnych káv. Každé zrno skrýva príbeh. Každý príbeh nesie emóciu. Veríme, že sa nám  podarilo preniesť všetkých návštevníkov prostredníctvom voňavej brazílskej šálky kávy so skutočným príbehom priamo na plantáže týchto kávových umelkýň.

Myšlienkou projektu ,,Women in Coffee” je posilnenie postavenia žien v Brazílii a taktiež v medzinárodnej kávovej komunite. Projekt vznikol vďaka najväčšiemu exportérovy kávovníkových zŕn z Brazílie, Capricornio Coffees. Program pomáha ženám s presadením sa v podnikaní a tiež s uplatnením sa vo svete kávy od jej pestovania až po šálku. Silným emocionálnym zážitkom sú však samotné príbehy žien – farmárok. Tieto ženy sa zoskupujú a pomáhajú si pri pestovaní, zberoch a spracovaní úrody.

Women in Coffee

Veľkým prekvapením bola pre nás pozitívna reklama zo svetových výstav ako WOC Budapešť alebo Coffee Summit Stuttgart, vďaka ktorej nás návštevníci sami vyhľadávali za účelom bližšieho spoznania príbehov jednotlivých farmárov, a taktiež túžby ochutnať výsledok ich namáhavej práce. Počas piatich dní vystavovania sme stretli nielen množstvo zahraničných, ale i slovenských partnerov a priateľov, čo je dôkazom toho, že nie sme jediný, komu záleží na pozdvihovaní kávovej kultúry na Slovensku a rozširovaní jej vysokej úrovne do celého sveta. Aj práve vďaka tejto myšlienke vznikol MEDZINÁRODNY KÁVOVÝ INŠTITÚT, ktorý sa stal hlavnou témou aj medzi osobnosťami zo sveta kávy práve na výstave Host Miláno 2019. Mnohí uznávaní odborníci, ale i nadšenci kávy sa zhodli na dôležitosti spájania sa pre dobrú vec, ktorou je zvyšovanie kvality prípravy kávy, informácii o nej a v neposlednom rade zvyšovanie kvality života jej pestovateľov. Svojou vysokou odbornosťou  a skúsenosťami budú mnohí z nich inšpiráciou pre ostatných členov inštitútu. 

MEDZINÁRODNÝ KÁVOVÝ INŠTIÚT Je dobrovoľné, politicky nezávislé občianske združenie, ktoré združuje všetkých ľudí, spoločnosti i inštitúcie z oblasti kávovej kultúry a celkovej gastronómie zo Slovenska a zahraničia. Hlavným cieľom je vzdelávanie v oblasti kávy, najmä so zameraním na spôsoby jej prípravy, dovozu, spracovania, praženia, balenia a zároveň aj na jej propagáciu a osvetu v rámci Slovenska a zahraničia. Medzi základné činnosti inštitútu patrí organizovanie kultúrno-spoločenských akcii, vzdelávacích podujatí, odborných prednášok, workshopov, súťaží, a taktiež združovanie iných občianskych združení či inštitúcii za účelom rozširovania osvety. 

A aké sú najzaujímavejšie trendy a novinky tohto roka? Automatický robot, ktorý vytvorí zmes kávy podľa vašich chuťových požiadaviek, upraží podľa typu zvolenej prípravy, zabalí a informuje vás prostredníctvom smsky, roboty, ktoré vytvoria do kávy váš portrét alebo obľúbenú fotku priamo z telefónu, roboty na rôzne typy alternatívnej prípravy kávy či špeciálne batérie na úpravu vody sú len zlomkom vychytávok, ktoré postupne ovládnu gastro priemysel po celom svete. 

Päť dní plných opätovného vzdelávania sa, spoznávania nových ľudí, no najmä stretnutí s našimi priateľmi a partnermi z celého sveta sú úspešne za nami. Každé stretnutie, každá skúsenosť nás posúva ďalej.  Stretnutia s našimi zahraničnými priateľmi nie sú každý deň, no o to silnejšia je každá chvíľa s nimi. Káva hýbe svetom, no tá od našich farmárov ho spája.

Ďakujeme všetkým partnerom, priateľom a členom nášho tímu, vďaka ktorým sa výstava Host Miláno 2019 niesla v rodinnej atmosfére s množstvom úsmevných a nezabudnuteľných zážitkov. 

Autor: Nikoleta Šalmíková