,,SLOVAK BARISTA CUP“ junior 2015 vrcholí v Nitre

,,SLOVAK BARISTA CUP“ junior 2015 vrcholí v Nitre

Brazília! Veľmoc kávovníkových plantáží a kávovníkových zŕn. Pre mnohých len sen, no pre jedného z mladých baristov realita.

Baristická súťaž ,,SLOVAK BARSITA CUP“ junior 2015 sa dňa 11.12.2015 úspešne presunula na západné Slovensko a to priamo do Nitry. Po sérii baristických súťaží, ktorých začiatok bol v Prešove, následne v Martine, tak mali baristi možnosť zabodovať naposledy a navýšiť si tak svoj bodový stav na vysnívanú cestu do Brazílie.

Do spolupráce s baristickou sekciou SkBA vedenou akreditovaným školiacim strediskom Academy of Coffee sa zapojila Stredná odborná škola gastronómie a cestovného ruchu v Nitre. Spoločne pripravili pôdu pre 15 súťažiacich z 10 odborných škôl a hotelových akadémií Slovenskej a Českej republiky. Všetci súťažiaci ukázali svoje kvality v nadstavovaní mlynčeka, v príprave dvoch espriess, dvoch cappuccín a dvoch voľných nápojov, kde mohli naplno predviesť svoju kreativitu.

12342798_1664690997114163_8979042478613896435_n

Do degustačnej komisie si zasadli:

Doc. Pharm. Jozef Augustín PhD., tútor kávovej kultúry na Slovensku, komisár viacerých medzinárodných súťaží a medzinárodný degustátor.

Martin Sloučka – profesionálny barista, komisár viacerých baristických súťaží najmä v Českej republike

Marek Lorincz – profesionálny barista, koordinátor SCAE na Slovensku.

Matej Šalmík – profesionálny barista, nadšenec pre všetko, čo sa týka kávovníkového zrna

11215827_1664693883780541_2721742314555634648_n

Ako technický komisári sa predstavili:

Kamil Kováč – profesionálny pražiar, lektor a barista

Roman Pospíchal – komisár viacerých medzinárodných súťaží, profesionálny barista a MISTR KÁVY 2013 V ČR.

Adam Troubil – profesionálny barista, dvojnásobný MISTR KÁVY 2014/2015 v ČR

Na celkovú správnosť výsledkov a plynulosť súťaže dohliadali Cofeológ Oldřich Holiš, Martina Holišová a profesionálny lektor a barista Nikoleta Šalmíková.

Na prvých troch miestach sa umiestnili:

1. miesto: Michaela Krajčovičová, Hotelová akadémia Ľ. Wintera Piešťany

2. miesto: Anita Korinková , Hotelová akadémia Prešov

3. miesto: Barbora Benková, SOŠ gastronómie a cestovného ruchu Nitra

Špeciálne ceny získali:

Cena za ,,Najlepší voľný nápoj: Michaela Krajčovičová, Hotelová akadémia Ľ. Wintera Piešťany

Cena za ,,Najlepšia technika: Anna Trčková, Hotelová škola Jesenník

Cena za ,,Najlepšia technika mlynčeka: Pavel Kuruc, SOŠ obchodu a služieb Nové Zámky

Cenu riaditeľky SOŠ gastronómie a cestovného ruchu v Nitre p. Mgr. Aleny Panisovej získala SOŠ obchodu a služieb Nové Zámky. Cenu si škola zaslúžila za najpočetnejší team mladých baristov, vďaka ktorému ukázali, že škola naplno podporuje kreativitu a rozvoj mladých baristov. Svoje umenie prišli predviesť v počte štyroch baristov.

Cenu cestovnej kancelárie AEOLUS, jedným so sponzorov ,, SLOVAK BARISTA CUP“ junior 2015 získala SOŠ obchodu a služieb Púchov. Túto cenu si škola zaslúžila za motiváciu mladých baristov, nováčikov, a uvedenie ich do kávovej kultúry na Slovensku. Strach je najväčší nepriateľ človeka, táto škola však dokázala pomôcť prekonať strach svojich študentiek a pripravila ich na baristickú súťaž, kde úctyhodne konkurovali skúsenejším baristom.

Výhercom srdečne gratulujeme a veríme, že svoje umenie budú všetci baristi prezentovať aj v rámci svojho voľného času a práce. Budúcnosť baristickej scény je aj v ich rukách.

Poďakovanie patrí hlavne všetkým sponzorom, partnerom a priateľom baristickej súťaže ,,SLOVAK BARISTA CUP“ junior 2015 Nitra.

Ďakujeme za spoluorganizáciu SOŠ gastronómie a cestovného ruchu v Nitre pod vedením p. riaditeľky Mgr. Aleny Panisovej

Viac fotografií zo súťaže nájdete na našej facebookovej stránke TU!

Kto však ide do Brazílie?

Boj bol tesný, avšak zvíťaziť môže len jeden. Veľkolepé vyhlásenie výsledkov a celkového víťaza ,, SLOVAK BARISTA CUP“ junior 2015 sa uskutoční na 2. Kávovom plese 13.2.2016 organizovaného akreditovaným školiacim strediskom Academy of Coffee a slovenskou pražiarňou kávovníkového zrna Coffee VERONIA.

Cenu, srdečné blahoželanie a zároveň pozvanie odovzdá Edgard Bressani, riaditeľ kávovníkovej plantáže O´Cofee v Brazílii. Tak neváhajte a príďte s nami osláviť, nie len víťazstvo skvelého baristu, ale aj užiť si atmosféru kávovej rodiny z celého sveta.

Tešíme sa na Vás a držíme palce všetkým baristom v roku 2016 na ďalších sériách baristickej súťaže ,,SLOVAK BARISTA CUP“ junior (profi) 2016. Samozrejme, že sa opäť bude bodovať o cestu do Brazílie v roku 2017!