Východ Slovenska zaplavený kávou. Neveríte? Tak čítajte ďalej.

Východ Slovenska zaplavený kávou. Neveríte? Tak čítajte ďalej.

Kávová kultúra na Slovensku ide stále vpred. Vďaka SCA ( specialty coffee association – slovenská sekcia ) sa podarilo spojiť najlepších baristov i ľudí, ktorí si nevedia predstaviť svoj deň bez kvalitnej šálky kávy. Miestom pre najlepších z najlepších sa aj tento rok stali Majstrovstvá Slovenska v baristike. Súťažilo sa v kategóriách Barista a Cup Taster.  Všetci nadšenci, milovníci i odborníci kávy sa presunuli do kultúrneho centra Tabačka v Košiciach. Celý víkend 25. a 26. marca sa niesol v znamení odovzdávania si skúseností a bádania po nových veciach a zážitkoch. Keďže našim heslom je ,,ak si myslíš, že vieš všetko, tak si práve na začiatku“ nemohli a nechceli sme chýbať ani my. Prijímanie nových vedomostí a odovzdávanie našich skúseností je pre nás motiváciou byť stále lepším.

DSC_1235

Počas celého majstrovského víkendu sme si vymieňali skúsenosti pri pražení, či degustácii káv s inými slovenskými pražiarňami.  Jedným z nich bola aj naša sesterská spoločnosť Coffee VERONIA so značkou BEAN ´S FRIENDS a novými odrodami káv z výberovej kávovníkovej plantáže Capricornio Coffee z Brazílie.  Náročná práca pestovateľov sa aj vďaka pravidelným kávovým podujatiam a správnou osvetou stáva znesitelnejšou a najmä oceňovanejšou. ,, Byť priateľom“ kávy môže každý  – stačí pomáhať priamo farmárom, obchodom DIRECT TRADE.

DSC_1218

O tom, aká ťažká práca je pri zbere kávovníkových čerešní, či ich spracovaní vedia aj samotní baristi, ktorí predviedli svoje umenie pred medzinárodnou porotou. Desiati sa predstavili v príprave svojich ,,signature coffee“. Rozhodovala samotná chuť i celkový postup pri príprave. Odborná porota mala tak možnosť degustovať espressá, cappuccína i moderné a neopakovateľné voľné nápoje, do ktorých každý súťažiaci vložil svoju osobnosť a dlhoročné skúsenosti. Správny barista je ten, ktorý dáva do šálky nielen kávu, ale najmä kúsok zo seba. Najlepšie sa to aj v tomto roku  podarilo už po druhý krát Martinovi Karabiňošovi, ktorý finálový súboj vyhral o krôčik pred profesionálnym baristom Majom Plajdičkom. Martin Karabiňoš nás tak bude ako najlepší barista Slovenskej republiky reprezentovať na majstrovstvách sveta v Soule.

DSC_1304

Na majstrovstvách sveta Cup Tasters, ktoré sa uskutočnia v Budapešti, nebude taktiež chýbať slovenský reprezentant. Táto kategória je založená na cuppingu (ochutnávaní) ôsmych vzoriek kávy, pričom v každej trojici podávaných sú dve vzorky rovnaké a tretia je iná. Úlohou šestnástich súťažiacich bolo v čo najkratšom čase vylúčiť nesprávnu vzorku kávy, a to pomocou čuchových a chuťových vnemov. Najlepšie vyladené vnemy mala  Anna Rybovičová, ktorá sa vo finále popasovala so štvoricou najlepších ,,cuperov“.

DSC_1302

Majstrovský víkend sa síce skončil, no my pokračujeme ďalej v ďalších kategóriách už čoskoro v Piešťanoch. Akreditované školiace stredisko Academy of Coffee, či naši farmári z Mexika, Indie, Brazílie a Salvádoru sa na vás tešia pri ďalších skvelých podujatiach, degustáciách a súťažiach.

DSC_1375

www.academyofcoffee.sk

www.coffeeveronia.sk