Esmeralda ako káva krásy, či Onix ako káva na rovnováhu duše a mysle

Esmeralda ako káva krásy, či Onix ako káva na rovnováhu duše a mysle

Cupping káv z Brazílie so vzácnou návštevou.

Sobota bola práve tým dňom, v ktorom sme sa všetci ponorili hlbšie do sveta kávy a jej pestovania. Riaditeľ brazílskej kávovníkovej plantáže O ´ Coffee a náš priateľ Ubion Terra nám svojou prednáškou priblížil nielen ich farmu O ´Coffee, no najmä život kávovníka, spôsoby zberov kávovníkových čerešní či rôzne formy spracovania kávovníkových zŕn, ktoré ovplyvňujú celkovú chuť výslednej šálky kávy.

Kávovníková plantáž O´Coffee sa nachádza v krajine, ktorá je najväčším producentom kávovníkového zrna. V Brazílií sa nachádza 300 000 kávovníkových plantáží a bolo nám cťou privítať na pôde akreditovaného školiaceho strediska Academy of Coffee riaditeľa plantáže, ktorá svojou kvalitou patrí do TOP 5 najlepších a najproduktívnejších v Brazílii.

Zaujímavá prednáška v nás vzbudila ihneď túžbu ochutnať rôzne odrody z danej kávovníkovej plantáže. Academy of Coffee v spolupráci s rodinnou certifikovanou BIO pražiarňou kávovníkových zŕn Coffee VERONIA pripravili jej desať najlepších odrôd. Profesionálny cupping, teda degustácia káv sa niesla v duchu čistej chuti, pomocou prípravy cez walküre. Okrem rôznych odrôd sme degustovali aj kávy s rôznym typom spracovania – natural, pulped natural a fully washed. Každá odroda s rôznym spracovaním chutila inak, avšak každý z účastníkov si našiel tú svoju naj. Vyberať bolo naozaj z čoho.

DSC_2266

Jednou z prvých odrôd, ktorá sa degustovala bol microlot ONIX. Daná odroda je to najlepšie čo na farme O ´Coffee dopestovali. Potvrdili to aj účastníci cuppingu po krátkom vyhodnotení. Jeho chuť sa vyznačuje príjemnou aciditou , plnou chuťou a orieškovou dochuťou. Okrem toho v Brazílii svoje najlepšie odrody pomenúvajú podľa najvzácnejších kameňov. . Onix bol kameň, ktorý chránil pred čiernou mágiou a zabezpečoval rovnováhu tela, duše i mysle. Pokračovalo sa odrodou CATUAI, ktorá bola spracovaná spôsobom natural, vďaka ktorému sa vyznačuje príjemnou čučoriedkovou dochuťou. Treticu najchutnejších káv, ktoré sa v sobotu degustovali uzatvára Esmeralda, odroda, ktorá prináša nielen krásu, no najmä príjemnú horkejšiu chuť, s nádychom karamelu. Práve tieto tri odrody sa stali víťazmi pre väčšinu účastníkov cuppingu.

DSC_2328

Všetkých desať odrôd bolo možné po cuppingu zdegustovať aj ako espresso, či iný kávový alebo kávovo mliečny nápoj. Štipka cukru, či mlieko v správnej teplote a v správnej konzistencii, pomohli zvýrazniť konkrétnu arómu, chuť i dochuť danej odrody.

Brazílskeho dňa sa zúčastnilo štyridsať pražiarov, baristov i milovníkov kávy. Svojou návštevou nás prišiel podporiť aj odborný garant Academy of Coffee, autor odbornej literatúry a náš priateľ p. Jozef Augustín.

DSC_2392

Niektorí si kúsok Brazílie odniesli aj domov, vďaka darčekom, ktoré im odovzdal sám Ubion Terra. Avšak každý odchádzal s obrovským množstvom vedomostí, príjemných pocitov a zážitkov.

DSC_2377

DIRECT TRADE nie je len o obchode s kávou. Je v prvom rade o priateľstve a vzájomnej dôvere medzi farmárom a pražiarom. Sme veľmi radi, že naša kávová rodina sa stále rozrastá a my vám môžeme aj vďaka priamemu obchodu s farmármi prinášať kvalitnú kávu, za ktorou sa nachádza jedinečný príbeh konkrétneho pestovateľa. Teraz to bolo farmár z Brazílie, už čoskoro to môže byť príbeh pestovania kávy z Mexika, či z Indie.

Náš svet kávy je aj vašim, ďakujeme, že ste s nami

Fotoalbum nájdete na Facebookovej stránke AcademyofCoffee