Akreditované školiace stredisko pre baristov | Kávová kultúra | Vzdelávanie

Osobnosť zo sveta kávy na Slovensku

Jedným z hlavných partnerov našej súťaže je sám krstný otec školiaceho strediska Academy of Coffee – Edgard Bressani. Aj vďaka nemu si naši víťazi každoročne užívajú dní plné spoznávania kávy a kávovej kultúry v Brazílii. Edgard je v súčasnosti jedným z hlavných členov brazílskej asociácie kávy a spoluzakladateľom najväčšej spoločnosti v Brazílii, ktorá sa špecializuje na výber najkvalitnejších výberových káv z obratníka Kozorožca.

Edgard Bressani a jeho pomoc farmárom

Hlavným cieľom Edgarda je pomoc malým farmárom, ktorí pestujú kvalitné odrody výberových káv – Specialty Coffee, avšak kvôli svojej ťažkej životnej situácii nemajú možnosť svoju vášeň pre pestovanie a kvalitu ukázať svetu. Práve vďaka Edgardovi a jeho priateľom malí farmári majú možnosť predaja svojej kávy za plnohodnotné ceny, ktoré uživia ich a aj rodiny ich zamestnancov.

Edgard vie, že na to, aby mohol zabezpečiť kvalitný život ľuďom, ktorí sa naňho spoliehajú musí nielen ich káve veriť, no najmä pracovať na dôvere svojich partnerov a zároveň priateľov, ktorí zelené kávovníkové zrná nakupujú. Väčšinu svojho času preto trávi práve s nimi a to po celom svete. Hoci Slovensko navštívil už viac krát a naša spolupráca je založená najmä na úprimných vzťahoch a dôvere, jeho snom bolo navštíviť viacerých partnerov Academy of Coffee a odberateľov, ktorí nákupom jeho kávy BEAN´S FRIENDS pomáhajú ľudom z kávového sveta.

Ako sme už spomínali, naše školiace stredisko s radosťou plní sny. Či už študentom, kávovým nadšencom, profesionálnym baristom i našim partnerom zo zahraničia. Edgard strávil na Slovensku 7 dní plných spoznávania krás našej krajiny, dobrosrdečnosti a pohostinnosti tunajších obyvateľov a taktiež našej kultúry.

Návšteva Edgarda
Dobrodružstvo sa môže začať!

Prvé dni Edgard začal spoznávať Slovensko brazílskym štýlom. Jeho prvé kroky viedli na ambasádu Brazílskej federatívnej republiky. Slávnostný obed a program so samotným veľvyslancom Luízom Balduinom pripomenul Edgardovi domov. V rodinnom duchu sa pokračovalo vďaka návštevám niektorých našich partnerov a priateľov. Ohromujúce preňho bolo spoznanie nielen samotných ľudí, ale aj rôznych procesov spracovania, praženia, či marketingu jeho výberových káv podľa know-how každého z partnerov. 

Najviac ho však prekvapilo využitie jeho kávy inak ako na pitie. Exkurzia v I.D.C. Holding v Seredi dokázala Edgardovi zdvihnúť nielen cukor v krvi, no i údiv a nadšenie z vynaliezavosti tohto malého Slovenska. A že či mu chutilo? Jeho rozžiarené oči pri krabici plnej káveniek, či iných dobrôt hovoria za všetko.

Exkurrzia v I.D.C. Holding, a.s. 
Motivovali sme aj mladých študentov

Edgardove spoznávanie pokračovalo motiváciou študentov Stredných odborných škôl a Hotelových akadémii na Slovensku. Konkrétne išlo o školy prvých víťaziek našej baristickej súťaže ,,SLOVAK BARISTA CUP“ junior za rok 2015 a 2016, ktoré s Edgardom a ostatnými farmármi strávili 11 dní plných spoznávania kávy  v Brazílii. Motivačná prednáška priamo od farmára z Brazílie oslovila študentov zo SOŠ gastronómie a cestovného ruchu v Nitre a tiež študentov z HA Ľ. Wintera v Piešťanoch.  Študenti sa mohli dozvedieť niečo viac o živote na kávovníkovej plantáži, príbehoch farmárov, či prečo je správna príprava kávy taká dôležitá.

O správnej príprave kávy sa študenti pravidelne dozvedajú aj na našich baristických kurzoch a následne svoje zručnosti predvádzajú už na spomínanej baristickej súťaži ,,SLOVAK BARISTA CUP“ junior. Edgard je okrem iného aj odborným garantom súťaže a je preňho prioritou podporovať mladých ľudí, ktorým záleží na neustálom vzdelávaní sa a zlepšovaní svojich zručností. ,,Správne pripravená káva je prejavom úcty všetkým, ktorí sa na jej pestovaní a spracovaní podieľajú“, aj toto posolstvo Edgard odovzdal osobne všetkým mladým baristom v piatom kole tohto ročníka baristickej súťaže, ktorá sa konala v spolupráci s nákupným centrom City Arena Trnava.

Edgard Bressani s Oldřichom Holišom a Jozefom Augustínom
Degustácia výberových káv a aj výstup na Lomnický štít

Svoje plány do budúcna Edgard Bressani predstavil aj pred ostatnými pražiarmi Slovenska. Spoznať jeho ale i kvalitu jeho kávy pražiari mohli počas cuppingu – degustácie jeho 12 nových odrôd. Väčšina z týchto odrôd patrí do kategórie výberových káv. Každá odroda je špecifická inými aromatickými a chuťovými vlastnosťami v závislosti od typu zberu, spracovania, či uskladnenia. Účastníci cuppingu tak mali jedinečnú príležitosť ochutnávať kávy typické pre Brazíliu s netypickou chuťou s profesionálnym výkladom samotného pestovateľa a farmára Edgarda Bressaniho.

Aj keď naša práca okolo kávy je príjemná, treba si aj od príjemných vecí oddýchnuť a nahradiť ich ešte príjemnejšími. Preto sme Edgardov program zavŕšili spoznávaním našej kultúry, prostredníctvom ako on sám tvrdí ,,neopakovateľného“ zážitku návštevy divadla A. Bagara v Nitre. Predstavenie Pápež zanechalo v ňom ako v silno veriacom človeku silný emocionálny zážitok.

Divadlo Andreja Bagara v Nitre

Ďalší nával emócii prišiel pri spoznávaní krás našej prírody. Výstup na Lomnický štít a samotná cesta naň prinútila Edgarda si konečne úplne vyčistiť myseľ a sústrediť sa len na oddych.

Bol to krásny týždeň plný získavania nových priateľstiev, zážitkov i vedomostí. Poďakovanie patrí všetkým partnerom a priateľom, ktorí sa podieľali na tom, aby Edgard na návštevu nášho malého Slovenska nikdy nezabudol.  Po siedmych dňoch nastal deň rozlúčenia sa. Avšak nie nadlho, pretože 4. ročník 1. Kávového plesu je tu už 10. februára 2018 a ani Edgard Bressani si ho nenechá ujsť. A čo vy?

Objednávateľ

Objednávateľ

Objednávateľ

Objednávateľ

Objednávateľ