Akreditované školiace stredisko pre baristov | Kávová kultúra | Vzdelávanie

SLOVAK BARISTA CUP junior 2015 vrcholí v Nitre

Brazília! Veľmoc kávovníkových plantáží a kávovníkových zŕn. Pre mnohých len sen, no pre jedného z mladých baristov realita. SLOVAK BARISTA CUP junior 2015 vrcholí v Nitre sa dňa 11. 12. 2015 úspešne presunula na západné Slovensko a to priamo do Nitry. Po sérii baristických súťaží, ktorých začiatok bol v Prešove, následne v Martine, tak mali baristi možnosť zabodovať naposledy a navýšiť si tak svoj bodový stav na vysnívanú cestu do Brazílie.

Do spolupráce s baristickou sekciou SkBA vedenou akreditovaným školiacim strediskom Academy of Coffee sa zapojila Stredná odborná škola gastronómie a cestovného ruchu v Nitre. Spoločne pripravili pôdu pre 15 súťažiacich z 10 odborných škôl a hotelových akadémií Slovenskej a Českej republiky. Všetci súťažiaci ukázali svoje kvality v nadstavovaní mlynčeka, v príprave dvoch espriess, dvoch cappuccín a dvoch voľných nápojov, kde mohli naplno predviesť svoju kreativitu.

Do degustačnej komisie si zasadli:

Doc. Pharm. Jozef Augustín PhD., tútor kávovej kultúry na Slovensku, komisár viacerých medzinárodných súťaží a medzinárodný degustátor.
Martin Sloučka – profesionálny barista, komisár viacerých baristických súťaží najmä v Českej republike.
Marek Lörincz – profesionálny barista, koordinátor SCAE na Slovensku.
Matej Šalmík – profesionálny barista, nadšenec pre všetko, čo sa týka kávovníkového zrna.

Ako technický komisári sa predstavili:

Kamil Kováč – profesionálny pražiar, lektor a barista.
Roman Pospíchal – komisár viacerých medzinárodných súťaží, profesionálny barista a MISTR KÁVY 2013 V ČR.
Adam Troubil – profesionálny barista, dvojnásobný MISTR KÁVY 2014/2015 v ČR.

Na celkovú správnosť výsledkov a plynulosť súťaže dohliadali cofeológ Oldřich Holiš, Martina Holišová a profesionálny lektor a barista Nikoleta Šalmíková.

Na prvých troch miestach sa umiestnili:

1. miesto: Michaela Krajčovičová, Hotelová akadémia Ľ. Wintera, Piešťany.
2. miesto: Anita Korinková, Hotelová akadémia, Prešov.
3. miesto: Barbora Benková, SOŠ gastronómie a cestovného ruchu, Nitra.

Špeciálne ceny získali:

Cena za „Najlepší voľný nápoj”: Michaela Krajčovičová, Hotelová akadémia Ľ. Wintera, Piešťany.
Cena za „Najlepšia technika”: Anna Trčková, Hotelová škola, Jesenník.
Cena za „Najlepšia technika mlynčeka”: Pavel Kuruc, SOŠ obchodu a služieb, Nové Zámky.

Cenu riaditeľky SOŠ gastronómie a cestovného ruchu v Nitre p. Mgr. Aleny Panisovej získala SOŠ obchodu a služieb Nové Zámky. Cenu si škola zaslúžila za najpočetnejší team mladých baristov, vďaka ktorému ukázali, že škola naplno podporuje kreativitu a rozvoj mladých baristov. Svoje umenie prišli predviesť v počte štyroch baristov.

Cenu cestovnej kancelárie AEOLUS, jedným so sponzorov „SLOVAK BARISTA CUP“ junior 2015 získala SOŠ obchodu a služieb Púchov. Túto cenu si škola zaslúžila za motiváciu mladých baristov, nováčikov, a uvedenie ich do kávovej kultúry na Slovensku. Strach je najväčší nepriateľ človeka, táto škola však dokázala pomôcť prekonať strach svojich študentiek a pripravila ich na baristickú súťaž, kde úctyhodne konkurovali skúsenejším baristom.

SLOVAK BARISTA CUP junior 2015 vrcholí v Nitre

Výhercom srdečne gratulujeme a veríme, že svoje umenie budú všetci baristi prezentovať aj v rámci svojho voľného času a práce. Budúcnosť baristickej scény je aj v ich rukách.

Poďakovanie patrí hlavne všetkým sponzorom, partnerom a priateľom baristickej súťaže „SLOVAK BARISTA CUP“ junior 2015 Nitra.

Ďakujeme za spoluorganizáciu SOŠ gastronómie a cestovného ruchu v Nitre pod vedením p. riaditeľky Mgr. Aleny Panisovej.

Kto však ide do Brazílie?

Boj bol tesný, avšak zvíťaziť môže len jeden. Veľkolepé vyhlásenie výsledkov a celkového víťaza „SLOVAK BARISTA CUP“ junior 2015 sa uskutoční na 2. Kávovom plese 13. 2. 2016 organizovaného akreditovaným školiacim strediskom Academy of Coffee a slovenskou pražiarňou kávovníkového zrna Coffee VERONIA.

Cenu, srdečné blahoželanie a zároveň pozvanie odovzdá Edgard Bressani, riaditeľ kávovníkovej plantáže O’Cofee v Brazílii. Tak neváhajte a príďte s nami osláviť, nie len víťazstvo skvelého baristu, ale aj užiť si atmosféru kávovej rodiny z celého sveta.

Tešíme sa na Vás a držíme palce všetkým baristom v roku 2016 na ďalších sériách baristickej súťaže „SLOVAK BARISTA CUP“ junior (profi) 2016. Samozrejme, že sa opäť bude bodovať o cestu do Brazílie v roku 2017!

Objednávateľ

Objednávateľ

Objednávateľ

Objednávateľ

Objednávateľ