Akreditované školiace stredisko pre baristov | Kávová kultúra | Vzdelávanie

Ľahký, nerozbitný, pripraví kvalitnú kávu doma

Aeropress patrí medzi najmladšie vynálezy z oblasti príprav kávy. Jeho zhotoviteľom je pán Alan Adler z americkej spoločnosti Aerobie. Jeho hlavnou myšlienkou bolo zjednodušenie prípravy kvalitnej kávy a taktiež možnosti prípravy požadovanej kvality kdekoľvek a kedykoľvek. V roku 2005 si tak nechal patentovať prístroj na prípravu kávy, ktorý je založený na báze tlaku a lúhovania.

Predstavujeme vám Aeropress

Ak ste z tých ľudí, ktorí si radi vychutnajú kvalitu kávy, ale nechce sa Vám zo sebou ťahať do práce ťažké prístroje, ktoré sa ťažko udržiavajú, či sa bojíte, že ich pri prenášaní poškodíte tak práve pre Vás bol Aeropress vytvorený.

Aeropress je zhotovený z veľmi ľahkých materiálov, vďaka ktorým ani nebudete cítiť, že ho nosíte v taške. Materiál, z ktorého je Aeropress vyrobený je nerozbitný a na čistotu veľmi ľahko udržiavaný. Káva z Aeropressu ju filtrovaná pomocou vzduchu, preto si vyslúžil názov Aeropress.

Pozostáva z troch častí. Z dvoch valcov, z ktorých jeden je ukončený gumeným tesnením. Tesnenie slúži na odpor, vďaka ktorému musíme pri zatlačení vynaložiť väčšiu silu a vyextrahovať tak väčšie množstvo potrebných aróm.  Tretia časť je sito, ktoré je uspôsobené na papierový filter pred každou prípravou kávy.

Ako si, ale môžete pripraviť skvelú kávu pomocou Aeropressu?

  1. Ako prvé je vhodné premyť si Aeropress i papierový filter, ktorý sme si už vsadili do sita horúcou vodou. Pomocou správnej teploty vody určenej na premývanie zabezpečíme správnu teplotu celého Aeropressu, ale i papierového filtra. Teplé steny Aeropressu a premytie papierovej chuti filtra nám umožnia vychutnať si čistotu a rovnomernosť aróm i chutí v našej šálke kávy.
  2. Aeropress postavíme tak, aby sa v spodnej časti nachádzal valec ukončený gumenou časťou. Na gumenú časť nasypeme správne pomleté kávovníkové zrno. Hrúbka mletia by mala byť o pár stupňov hrubšie ako na Espresso. Pokiaľ použijeme mletie príliš hrubé, výsledná chuť kávy bude nevýrazná priam vodová. Pokiaľ to však s mletím preženieme a hrúbka mletia bude rovnaká ako na Espresso prípadne jemnejšia, výsledná káva bude mať príliš horkú vôňu i chuť. Na prípravu kávy cez Aeropress odporúčame použiť 15 g až 18 g pomletého kávovníkového zrna.
  3. Pomaly začneme zalievať pomleté kávovníkové zrno správnou teplotou vody. Zalievame na dva krát. Po prvom zaliatí do polovice počkáme približne 10 sekúnd. Zalejeme druhý krát doplna a necháme pomleté kávovníkové zrno sa usadiť na povrchu.
  4. Po pár sekundách sa vytvorí krusta. Rovnomerne premiešame aby sme krustu rozbili. Vďaka premiešaniu sa rozvinú všetky potrebné arómy, ktoré necháme lúhovať približne 2 až 3 minúty. Čim dlhšie necháte pomleté kávovníkové zrno lúhovať, tým viac sa môžu uvoľniť aj nežiaduce látky, ktoré Vám pomaly začnú oslabovať správne arómy. Pripevníme na vrchnú časť sito s premytým papierovým filtrom.
  5. Aeropress rýchlym pohybom otočíme tak, aby nám upevnené sito na vrchnej časti smerovalo nadol. Aeropress otočíme a položíme na predtým pripravenú šálku. Pomalým a rovnomerným tlačením si vyextrahujeme šálku kávy podľa našej chuti a predstáv.

Ak máte radi silu kávy a nie jej arómy môžete použiť aj väčší podiel pomletého kávovníkového zrna, avšak viac gramov môže spôsobiť podobné chuťové vlastnosti ako pri príliš jemnom pomletí. Ak sa rozhodnete použiť menší podiel pomletého kávovníkové zrna ako je odporúčaná dávka tak pri rovnakom množstve vody dosiahnete chuťovo slabšiu a nevyváženú šálku kávy.

Správna teplota vody na zalievanie, či už Aeropressu, French Pressu, či iných príprav kávy by mala byť okolo 90°C. Príliš vysoká teplota spôsobuje prepaľovanie, ktoré spôsobuje typickú horkú dochuť a v neposlednom rade sa pri konzumácii Vašej kávy popálite. Ak sa však unáhlite a zalejete pomleté kávovníkové zrno nižšou teplotou ako 80°C Vaša šálka kávy nebude mať vyluhované všetky požadované arómy a chute a vy tak nadobudnete pocit, že pijete len kávový výluh.

Nie je dôležité, ktorú prípravu kávy si zvolíte. French Press, Aeropress, Espresso, Cappuccino, Mokka a iné, dôležité je aby ste vedeli čo máte radi. Spoločný a najdôležitejší menovateľ všetkých príprav sú kvalitné a čerstvo zomleté upražené kávovníkové zrná. Iba z kvalitnej suroviny, môžete dosiahnuť kvalitný výsledok.

Skvalitnite si svoj deň kvalitnou kávou, ktorú si viete pripraviť aj vy!

Objavovanie všetkých príprav kávy bude už čoskoro pokračovať prípravou kávy cez French Press. Najčastejšie využívaná príprava kávy doma. Ako na to? Dočítate sa už čoskoro.

Objednávateľ

Objednávateľ

Objednávateľ

Objednávateľ

Objednávateľ