Akreditované školiace stredisko pre baristov | Kávová kultúra | Vzdelávanie

Putovanie za prípravou kávy Moka

Vitajte v sieni slávy rôznych príprav kávy. Moka kávovar (alebo kanvica). Káva z Moka kanvica sa považuje za domácu náhradu espressa.

Keď Talian Alfonso Bialetti v roku 1933 vyrobil svoje prvé zariadenie na prípravu espressa z hliníka, pôsobil ľahký kov ako veľmi moderný. Výhody kovu sú jasné. Je to jednoduché, nehrdzavie a je vynikajúci vodič tepla. Začiatkom 30-tich rokov bol hliník najviac uprednostňovaný a používaný materiál v priemysle. O rozvoj Mokka kanvice sa zaslúžil vynálezca Luigi De Ponti.

Moka Kávovar

Moka kávovar

Najznámejšou Moka kanvicou je kanvica s osemuholníkovou formou. Od jej vynálezu sa však na trh dostalo aj oveľa viac modelov či foriem. V dnešnej dobe nenájdete iba osemuholníkové modely, ale i guľaté, priesvitné, či oválne pripomínajúce skôr rýchlovarné kanvice.  Dizajn sa mení s dobou avšak funkcia musí zostať zachovaná.

Spodná časť kanvice je odnímateľná. Na boku spodnej časti ( viď obrázok vyššie) sa nachádza ventil.  Do spodnej časti nalejeme vodu tesne pod ventil.

Vhodné mletie a gramáž pri príprave

Stredná časť je najdôležitejšia. Stredná časť je kruhové sito, ktoré je určené na dávku Vašej kávy. Do sita nasypeme pomleté kávovníkové zrno. Hrúbka mletia nesmie byť príliš jemná, nakoľko čím jemnejšie mletie, tým väčší podtlak a celková dochuť kávy môže byť prepálená. Hrúbka mletia je veľmi podobná mletiu na espresso. Na jednu porciu Vašej kávy pripravenej z Moka kanvice je najlepšie použiť 7 g pomletého kávovníkového zrna. Objemy Mokka kanvíc sú však rôzne. Je veľmi dôležité vedieť na koľko porcii je určená práve tá Vaša a tomu následne prispôsobiť aj hmotnosť.

Postup prípravy

  1. Po vložení sita s pomletým a jemne zatlačeným kávovníkovým zrnom do spodnej časti priskrutkujeme vrchnú časť Mokka kanvice.
  2. Pripravenú kanvicu položíme na sporák a nad slabým ohňom necháme zohrievať. Pre pomalšie a rovnomernejšie zohriatie je lepšie použiť platničku. Priemerný čas varenia kávy v Moka kanvici je 5 – 10 minút.
  3. Po zovretí vody v spodnej časti tlak pary extrahuje pomleté kávovníkové zrno v site a výsledná káva nám začne vytekať cez výtlakovú časť, ktorá sa nachádza vo vrchnej časti Mokka kanvice.
Moka kávovar a príprava kávy

Káva z Moka kanvice sa považuje za domácu náhradu espressa. Pri správnej príprave sa vďaka silnému tlaku zachová aj časť krémy podobná kréme espressa. Pri príprave aj degustácii kávy z Mokka kanvice sa budete cítiť ako na dovolenke v Taliansku. Káva je špecifická svojím plným telom a nezameniteľnou arómou, ktorá Vám rozvonia celý domov.

Naučte sa s nami pripravovať kávu cez moka kávovar a aj cez iné druhy príprav: Kurz prípravy kávy

Objednávateľ

Objednávateľ

Objednávateľ

Objednávateľ

Objednávateľ